Prírodné krásy regiónu
Ubytovanie Reitmayer je ideálnym východiskovým bodom na poznávanie Vysokých Tatier, najmä ich centrálnej časti s množstvom turistických trás k najzaujímavejším štítom, plesám a turistickým chatám. Motorizovaným hosťom však poskytuje taktiež dobrú východiskovú polohu na návštevu odľahlejších kútov Tatier - Belianskych a Západných Tatier, ale aj na návštevu Národného parku Slovenský Raj a Pienin.
O možnostiach a konkrétnych tipoch na poznávanie prírodných krás Vás bude ochotne informovať personál penziónu.
Vysoké Tatry
Národný park TANAP a Vysoké Tatry sa rozprestierajú na relatívne malom území. Vysoké Tatry so svojim hrebeňom dlhým len 26 km a 32 dolinami patria k najmenším veľhorám sveta. O to viac lákajú svojou hustou koncentráciou prírodných krás na malej ploche. Za svoj ostrý, skalnatý a členitý tvar vďačia Vysoké Tatry ľadovcom, ktoré ich modelovali pred mnohými tisícročiami. Nájdeme tu charakteristické morény, skalné prahy, terasy, či mohutné rázsochy. Pri pohľade z podhoria zaujmú štíty a rázsochy (24 je vyšších ako 2 500 m.n.m.) na južných svahoch, striedané hlbokými a úzkymi ľadovcovými dolinami. Ako pozostatok po ľadovcoch sa tu nachádza niekoľko desiatok plies s kryštáľovo čistou vodou a tiež niekoľko vodopádov. Flóra je chudobnejšia na druhy, ale dobre prispôsobená drsným podmienkam. Zo živočíchov sú najzaujímavejšie kamzíky, svište, medvede a množstvo ďalších druhov. Stačí len vykročiť a začať objavovať tento nádherný svet drsnej, ale krásnej prírody.
Belianske Tatry
Belianske Tatry tvoria východnú hranicu Vysokých Tatier. Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, ktorý sa masívu Vysokých Tatier dotýka v turisticky sprístupnenom Kopskom sedle. Pohorie má v porovnaní s Výsokými Tatrami úlne odlišný ráz. Nenájdeme tu žiadne morény, skalné prahy, terasy, či rázsochy. Vaše zmysly naopak budú očarené krásou vápencových a dolomitových stien so strmými trávnatými svahmi a bohatou vegetáciou. Najvyšší vrchol Havran (2151,5 m) je podobne ako ostatné vrcholy turisticky nesprístupnený. Pohorie je významnou krasovou oblasťou. Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená Belianska jaskyňa nad osadou Tatranská Kotlina. Z tejto osady vedie chodník aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu na rozdiel od Vysokých Tatier ponúkajú oveľa rozmanitejšiu kvetenu. Typickým tunajším kvetom je plesnivec. Prvými návštevníkmi pohoria boli pravdepodobne pastieri oviec. Pred storočiami sa v tejto oblasti pálilo drevené uhlie a dolovali sa medené a iné rudy. Prístup na veľkú časť územia Belianskych Tatier je od r. 1978 Správou TANAPu uzavretý, z dôvodu ochrany vzácnych druhov flóry a fauny. Turisticky sprístupnené sú iba okrajové doliny Zadné Meďodoly, Predné Meďodoly a Dolina Siedmich prameňov a jednosmerný náučný chodník Monkovou dolinou. Ich návštevu však rozhodne nebude ľutovať žiaden milovník prírody.
Západné Tatry
Západné Tatry sú čarokrásne pohorie na západ od Vysokých Tatier. Oravská časť Západných Tatier sa zvykne nazývať taktiež Roháče a turista tu nájde na pomerne malom území fantastické vyhliadky - mohutné skalnaté vrcholy, ostré bralá, lesy, vodopády, niekoľko plies, vysokorské pastviny... Západné Tatry Vám poskytnú množstvo ľahších túr v podhorí lesov, ale aj náročnú vysokorskú turistiku. Nachádza sa tu veľké množstvo štátnych prírodných rezervácií, chránených prírodných nálezísk alebo prírodných výtvorov. Hlavný hrebeň je asi 40 km dlhý a časť hrebeňa tvorí aj štátnu hranicu medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Celé územie Západných Tatier patrí do Tatranského národného parku (TANAP). Jeho južnú časť môžeme pozorovať cestou z Liptovského Mikuláša smerom do Popradu alebo na Štrbské Pleso.
Slovenský raj
Národný park Slovenský Raj je skutočným rajom turistov. Málokde nájdu na tak malom priestore udivujúco romantickú krajinu - planiny, priepasti, kaňony, rokliny, náhorné plošiny, jaskyne, vodopády. Slovenský raj je územím výnimočných prírodných krás, vzácnej flóry a fauny. Nadmorská výška nie je veľká (500-1270 m ). Geologicky prevládajú biele vápence, miestami i dolomity druhohôr. Pešie trasy dolinami a tiesňavami sú nesmierne atraktívne. Medzi jedinečné zážitky patrí splav rieky Hornád v mieste, kde rieka vyhĺbila kaňon nazývaný Prielom Hornádu. Divý tok Hornádu lemujú skalné steny spadajúce priamo do vody a zvládnutie plavidla si vyžaduje veľkú vodácku zručnosť. Slovenský raj je bohatý na jaskyne a priepasti - má ich skoro dve stovky, z ktorých je sprístupnená len Dobšinská ľadová jaskyňa. Ťažká prístupnosť ostatných umožnila zachovanie prírodných hodnôt v takmer neporušenej podobe až do dnešných dní. A práve táto skutočnosť láka v letnom období k návšteve najviac turistov. Označené turistické cesty sú vhodné najmä pre vyznavačov náročnejšej horskej turistiky. Drevené lávky, dlhé rebríky či stúpačky sú veľmi často jediným možným spôsobom, ako pokračovať ďalej v ceste. Nie všetky turistické trasy sú ale tak náročné. Vybrať si možno i z tras kratších a nenáročnejších vhodných k prechádzkam a oddychu v prírode.
Copyright© 2008 Ubytovanie Reitmayer, ACOM PP web design